Opravdu bolí z Budvaru hlava?


aneb „Z Budvaru bolí hlava, proto ho nepiju“

Kolikrát jsem to slyšela? Milionkrát? Je to možný. Už jen proto, že můj manžel je celoživotním milovníkem piva Budvar a protože jsme ze západních Čech, kde se hodně pije Plzeň. Jasně, v Budějkách se zase pije Budvar, takže kromě chuti to bude asi taky o sounáležitosti k místní značce a místu, kde vznikla. Kdo ví?

Ale bez ohledu na to, které pivo je „lepší – chutnější“, věřím tomu, že

KAŽDÝ PROSTĚ PIJE TO, CO MU CHUTNÁ“.

Proč by to totiž jinak pil, že jo?

Kdo má radši víc hořké pivo, dá asi přednost pivu plzeňského typu, ostatní pak Budvaru či jiným „sladčím“ nebo ovocným pivům. I když Budvar 33 má už dnes jen o 6 jednotek méně hořkosti než-li Plzeň.

Kolikrát jsem si říkala, že už musím posbírat relevantní argumenty, které použiju v plzeňsko-budvarskym dialogu. Tak jsem to dala na do „infografiky“ – obrázku k lepšímu zapamatování, který je níže přiložen.

Proč tedy z Budvaru bolí hlava?

Nejsem žádný odborník, ale obecně vím, že čím víc toho vypiju, tím víc mě – obvykle – druhý den bolí hlava. Jen to vyřknu, hned slyším ostatní: „no jo, ale z Plzně mě druhý den hlava nikdy nebolí..“

Čím to tedy může být?

  • Budvar original světlý ležák obsahuje víc % alkoholu než Plzeň, u Budvaru originál je to o 0,6 % víc, u Budvaru 33 o 0,2 % víc, tj. vypiju-li víc Budvaru, dostanu do sebe víc alkoholu

Majitel pivovaru Bernard, Stanislav Bernard, říká:

„Na Budvaru si vážím toho, že se v něm neuchýlili k velkovýrobním zjednodušeným postupům a snaží se pivo dělat pořád tradičně. Někoho po něm může bolet hlava, což může být dáno použitím kvasnic, které dlouho zrají. Ale Budvar stále vnímám jako poctivé pivo.“

Bývalý dlouholetý sládek Budvaru, Josef Tolar, dodává:

„Fáma o bolení hlavy z Budvaru pochází podle mne z historického srovnání s druhou významnou českou značkou – Plzeňským Prazdrojem. Obě dvanáctky se liší obsahem alkoholu. Budvar má asi o ¼ více alkoholu a to při vyšší konzumaci může hrát roli.“

  • obecně se také mluví o tom, že důvodem bývají tzv. aromatické látky obsažené v pivu i díky dlouhému zrání (ležení ve sklepě). Právě v tomto případě již kvasinky nemají co zpracovávat a začíná docházet k autolýze (rozkladu) kvasinek. Ne každé lidské tělo je na zpracování těchto látek zvyklé, což se může projevit právě nepříjemnou bolestí hlavy.
  • jindy může být příčina v použitém sladu, v němž je silnější enzymatická činnost, tzn. cukry se dále neštěpí na jednoduché zkvasitelné cukry, ale štěpí se i peptidy a bílkoviny na aminokyseliny. Ty se dále mohou ve větší míře přeměňovat na aromatické alkoholy.

Vrchní sládek Budvaru, Adam Brož, říká:

Budvar má středně intenzivní jemnou hořkost a tím je odlišný od jiných piv. Je to výsledek jedinečného kroku v receptu, kdy se do Budvaru dávkuje 100 % hlávkového žateckého poloraného červeňáku. Je to odrůda jemně aromatická, díky níž můžete dosáhnout různé intenzity hořkosti. Nepřipadá mi ani divné, že má Budvar odpůrce. Pokud chcete zasáhnout trh plošně, snažíte se vyrobit něco líbivého pro všechny. Svádí to k tomu, že uděláte akceptovatelný, ale ničím zvláštní výrobek. Šeď, která nepotěší ani neurazí. Ale to není cesta Budvaru.Já jsem rád, že je naše pivo osobité a jako takové samozřejmě polarizuje. Odpůrci jsou známkou toho, že nevyrábíme tuctovou věc.“

AŤ JSOU DATA JAKÁKOLI, PIJME TO, CO NÁM CHUTNÁ.

PROTOŽE: „KDYŽ HO MILUJEŠ, NENÍ CO ŘEŠIT.“ (já vím, že se to nemá používat ani upravovat jinde než u dané značky, ale tady to prostě sedí)

Takže „Bolí teda z Budvaru hlava nebo ne?“. Asi jako z každého jiného alkoholu, potažmo z množství, co vypijeme, někdy jo, někdy ne.

Každopádně my vám přejeme, ať vás hlava nebolí.

Vaši Sládci

Budvar a Plzeň rozdíly

Napsat komentář